Šampaňské – bublinky pro radost

House Of Churchill » Blog » Šampaňské – bublinky pro radost

Šampaňské – bublinky pro radost

Jak známo, označení Champagne mohou nést pouze vína vyráběná ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne. Zvláštností je, že z valné většiny pochází šampaňské z modrých vinných hroznů.

Tři slavné odrůdy

K výrobě šampaňského jsou používány tři odrůdy vína pěstované v oblasti Champagne.

  • Pinot Noir je modrý hrozen s bílou šťávou. Přináší aroma vyzrálého ovoce, které šampaňskému dodává potřebnou sílu a tělnatost.
  • Pinot Meunier je také modrý hrozen s bílou šťávou. Šampaňské, v němž je tato odrůda zastoupena větším dílem, nemá tak velký potenciál k zrání.
  • Chardonnay je bílý hrozen s bílou šťávou, který se vyznačuje jemným aroma a výraznou kyselinkou. Zraje pomalu a přináší svěží květinové a ovocné tóny.

Jak se vyrábí šampaňské

Šampaňské víno se vyrábí dvojí fermentací moštu – nejprve v kádích, poté v lahvích. Na závěr pak přijde pravidelného střásání kalů.

Neročníkové šampaňské víno

Vína se před druhotným kvašením scelují, neboli mísí z rezervních vín různých ročníků, odrůd a většinou i z odlišných vinic.

Ročníkové šampaňské víno

Ročníková vína mohou být také směsi různých odrůd a vinic. Musí však vždy pocházet ze stejného roku. Tato vína mají velký potenciál a lépe vypovídají o charakteristikách jednotlivých let. Pro výrobu ročníkového šampaňského se používají ročníky výjimečných kvalit. V průměru jen tři ročníky z deseti mají dostatek tepla, aby z jejich vín mohlo být vytvořeno ročníkové šampaňské.

A jak je to s Rosé?

Rosé neboli růžové šampaňské víno může být jak ročníkové, tak neročníkové. Jeho výroba je však ještě pracnější a časově náročnější než tomu je u bílých šampaňských.

Proč nemá láhev šampaňského nikdy ploché dno?

Všimněte si, že láhev šampaňského je silnější než normální vinná láhev. Důvodem je, aby mohla odolávat zvýšenému tlaku, který způsobuje plyn uvnitř lahve. Ze stejného důvodu je i dno láhve silně vyhloubené. Ploché dno by totiž vnitřnímu tlaku nedokázalo dostatečně odolávat. Všechny druhy šampaňského, které jsme zmínili, zakoupíte i v naší prodejně v House of Churchill.

Kontaktní formulář
Neváhejte se nás zeptat